Разлика помеѓу преработките на „Јужен Поларен Круг“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Antarctic circle.svg|мини|350п|Карта на [[Антарктик]]от со јужниот поларен круг (сино).]]
}}
'''Јужниот поларен круг''' (или '''антарктички круг''') е еден од петте главни [[напоредник|напоредници]] на картата на [[Земја|светот]]. Ова е замислениот обрач што минува на [[географска ширина|географската ширина]] од {{Circle of latitude|Polar|Convert}} јужно од [[екватор]]от.<ref>податок за 2011 г.</ref><ref>[http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1157795&site_id=1#import Повратник во движење] {{es}}</ref>
 
==Опис==