Разлика помеѓу преработките на „Бугарска егзархија“

нема опис на уредувањето
(нема извор од 5 месеци оваа теорија)
На [[28 февруари]] [[1870]] година бил издаден султански [[ферман]] за создавање [[Бугарија|бугарска]] [[црква]], наречена '''Егзархија''', одделна од [[Цариградска патријаршија|Цариградската патријаршиjа]].
 
Во нејзин состав покрај епархиите на бугарска територија биле вклучени и некои македонски епархии. Во периодот до [[1912]] година биле вклучени епархиите: Велешка, Скопска, Охридска, Битолска, Дебaрска, Струмичка, Неврокопска и обласните намесничества Леринско (Мегленско), Воденско, Солунско, Поленинско (Кукушко), Серско, Мелнишко, Драмско.
 
{{Ист-никулец}}
 
[[Категорија:Историја на Бугарија]]
[[Категорија:Историја на македонскиот народ]]
 
[[bg:Българска екзархия]]
97

уредувања