Разлика помеѓу преработките на „Блаце (Скопско)“

Додадени 66 бајти ,  пред 13 години
с
внатрешни врски
с (внатрешни врски)
'''Блаце''' е село во [[Општина Петровец]], во околината на град [[Скопје]].
 
Блаце стана многу актуелно по [[12 јануари]], [[2007]] година, кога во негова близина се сруши хеликоптер од типот МИ-17 на [[Армија на Република Македонија|Армијата на Република Македонија]] со 11 припадници на мисијата на АРМ во [[Босна и Херцеговина]], кои после шестмесечната мисија се враќаа дома. Сите 11 припадници на АРМ трагично го загубија животот. Несреќата се случи при самото слетување на [[Аеродром Александар Велики|аеродромот ''Александар Велики'']] на само 10 км оддалеченост од него.
 
 
97

уредувања