Разлика помеѓу преработките на „Николај Лобачевски“

нема опис на уредувањето
с (интервики)
[[Слика:Nikolay_Ivanovich_Lobachevsky.jpg|десно|мини|300п|Николај Иванович Лобачевски]]
'''Николај Лобачевски''' ([[Нижни Новгород]], [[Русија]], [[1 декември]] [[1792]] - [[25 февруари]] [[1856]], [[Казан]], [[Русија]]), познат руски математичар кој има постигнато многу успеси во областа на математиката, на физиката како и во доменот на астрономијата. Негово главно достигање е развитокот на [[Нукледијанската Геометрија]], тој имал за цел да развие геометрија во која [[Петтиот Постулат]] не е точен. Прифакањето на неговите идеи се одвивало прилично бавно, најнапред неговите идеи биле одбивани, а после неколку века тие идеи биле прифатени за да се решат многу проблеми во областа на Математиката, сосема исто се случувало и со неговите залагања, истражувања и заклучоци во областа на другите науки. Тој добивал и признанија за идеите што ги поседувал, а бил и критикуван од страна на свои колеги. Негово најпознато дело е Геометрија. Во неговиот живот имало само една жена со која имал седум деца и имал мирен и спокоен живот во кој имал за што да се радува и постигнува големи успеси.
 
== Основни биографски податоци ==
97

уредувања