Разлика помеѓу преработките на „Википедија:Никулец“

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредување на 85.101.233.100, вратено на последната верзија на Guitardemon666)
<small></small>{{внимание}}
 
Некои статии го почнуваат својот вики живот како '''[[:Category:Никулец|никулци]]'''. '''Никулец''' е мала статија што се состои од кус пасус или неколку зборови. Освен со неколку најбитни податоци, никулците не успеваат да ја покријат темата на статијата. Тие се легитимни и нивната улога е да се иницира и затемели интерес за предложената тема. Но никулците не се цел сами за себе, туку претставуваат повик за нова и побогата содржина. Ако направиш никулец, обележи го со '''<nowiki>{{Никулец}}</nowiki>''' во првиот ред на текстот од статијата. На тој начин ќе дадеш сигнал на други викисатели дека има статија која бара помош и ке ја одбележиш статијата со ова порака:
 
[[be: Вікіпэдыя: Накід]]
[[bg: Уикипедия: МъничеМβъниче]]
[[ca: Viquipèdia: Esborrany]]
[[cs: Wikipedie: Pahýl]]
Анонимен корисник