Бафинов Залив: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:BaffinЛабрадорско Bay, CanadaМоре.svg|мини|250пдесно|300п|Местоположба на Бафиновиот Залив, веднаш под Гренланд]]
 
Одвоен од Арктичкиот басен со островот [[Елсмир]] и деловите на Канадскиот Архипелаг, '''Бафиновиот Залив''' е главно длабоко арктичко море. Од средината на август до октомври, во залиов нема лед, но зиме се образува ледена покривка и се движи југоисточно носен од постојаните ветрови. Поради масите натрупан лед кои влегуваат од северните протоци и ледените брегови што се откршиле од глечерите на северозападниот дел на [[Гренланд]], овој залив не е пловен во најголемиот дел од годината. Важна особеност е Северната водна полинија, отворена водна површина каде би се очекувала дебела ледена кора. Нејзиното постоење може да се поврзе со топлата Западногренландска струја која во заливот влегува од југ.