Разлика помеѓу преработките на „Фелисити Хафман“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
=== Личен живот ===
[[Слика:Huffman_golden_globe.jpg‎|thumb|left|Фелисити Хафман и сопругот Вилијам]]
 
Фелисити е мажена за [[актер|актерот]] [[Вилијам Х. Мејси]] ([[Англиски јазик|англиски]]: ''William H. Macy''), со кого има две ќерки Софија Грејс (родена на [[1_август|1 Август]], [[2000]]) и Џорџија Грејс (родена на [[14_март|14 Март]], [[2002]]). Тие се венчале на [[6_септември|6 Септември]], [[1997]]. Заедно со својот сопруг се појавила во многу филмови, како и во [[телевизија|телевизиски]] и [[сцена|сценски]] настапи, како што се [[телевизија|ТВ]] [[шоу|шоуто]] ''„Спортска вечер“'' и [[филм|филмот]] ''Магнолија (Magnolia)''.
 
 
== Кариера ==
[[Слика:Felicity-huffman-big.jpg|thumb|right|Фелисити Хафман]]
Фелисити Хафман е позната по нејзините улоги во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' и ''„[[Трансамерика]]“ (Transamerica)''. На [[телевизија|телевизиските екрани]] таа се појавила во емисијата ''„Спортска вечер“'', а била и гостувачка ѕвезда во сериите ''„[[Фрејзер]]“'', ''„Западно крило“ (The West Wing)'', и ''„Студио 60“''. Се појавила и во [[филм|филмовите]] како што се ''„Одгедувајќи ја Хелен“ (Raising Helen)'' и ''„Божиќ со Кренксови“ (Christmas with the Kranks)''.
 
[[Слика:Felicity-huffman-big.jpg|thumb|right|Фелисити Хафман]]
 
Фелисити освои '''[[Еми]]''' награда за нејзината работа во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' за „Најдобра актерка во комични серии“, и две '''2005 Screen Actors Guild Awards''' награди. Нејзината улога во [[филм|филмот]] „Трансамерика“ (Transamerica) беше позитивно оценета од критичарите, обезбедувајќи и [[Златен глобус]] за „Најдобра актерка во драма“, како и номинации за '''Screen Actors Guild Awards за „Најдобра главна актерка“''', и за '''[[Оскар]]''' за „Најдобра главна актерка“.
153

уредувања