Разлика помеѓу преработките на „Фелисити Хафман“

Додадени 2.396 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
 
=== Личен живот ===
Фелисити е мажена за [[актер|актерот]] [[Вилијам Х. Мејси]] ([[Англиски јазик|англиски]]: ''William H. Macy''), со кого има две ќерки Софија Грејс (родена на [[1_август|1 Август]], [[2000]]) и Џорџија Грејс (родена на [[14_март|14 Март]], [[2002]]). Тие се венчале на [[6_септември|6 Септември]], [[1997]]. Заедно со својот сопруг се појавила во многу филмови, како и во [[телевизија|телевизиски]] и [[сцена|сценски]] настапи, како што се [[телевизија|ТВ]] [[шоу|шоуто]] ''„Спортски„Спортска вечери“вечер“'' и [[филм|филмот]] ''Магнолија (Magnolia)''.
 
Во [[2005]], Хафман откри дека во тинејџерските години боледувала од [[Анорексија|анорексија]] и [[Булимија|булимија]]. Меѓутоа, со [[Терапија|терапија]] ги победила овие [[Болест|болести]]. Таа сеуште е позната по нејзината смисла за [[хумор]], прави шеги на сопствена сметка, и за себе верува дека „не е убава“. Голема обожавателка е на [[Тина Тарнер]], нејзиниот сон бил да стане [[пејачка]], и кога гостувала во ''[[Опра Винфри|Шоуто на Опра Винфри]]'', Опра ја изненадила кога на сцената ја повикала [[Тина Тарнер]] и и овозможила да запее со својата омилена [[пејачка]].
 
== Кариера ==
Фелисити Хафман е позната по нејзините улоги во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' и ''„[[Трансамерика]]“ (Transamerica)''. На [[телевизија|телевизиските екрани]] таа се појавила во емисијата ''„Спортски„Спортска вечери“вечер“'', а била и гостувачка ѕвезда во сериите ''„[[Фрејзер]]“'', ''„Западно крило“ (The West Wing)'', и ''„Студио 60“''. Се појавила и во [[филм|филмовите]] како што се ''„Одгедувајќи ја Хелен“ (Raising Helen)'' и ''„Божиќ со Кренксови“ (Christmas with the Kranks)''.
 
Фелисити освои '''[[Еми]]''' награда за нејзината работа во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' за „Најдобра актерка во комични серии“, и две '''2005 Screen Actors Guild Awards''' награди. Нејзината улога во [[филм|филмот]] „Трансамерика“ (Transamerica) беше позитивно оценета од критичарите, обезбедувајќи и [[Златен глобус]] за „Најдобра актерка во драма“, како и номинации за '''Screen Actors Guild Awards за „Најдобра главна актерка“''', и за '''[[Оскар]]''' за „Најдобра главна актерка“.
*1995: ''[[Хакери_(филм)|„Хакери“ (Hackers)]]'' како адвокатка
*1997: ''„Шпанскиот затвореник“ (The Spanish Prisoner)'' како Пет МекКјун
*1998-2000: ''„Спортски„Спортска вечери“вечер“ (Sports Nights)'' (TV) како Дејна Вајтекер
*1999: ''„Магнолија“ (Magnolia)'' како Синтија
*2003: ''„Опседунивање на куќата“ (House Hunting)'' како Шеила
*2008: ''„Фиби во Земјата на чудата“ (Phoebe in Wonderland)''
*2008: ''„Жената на политичарот“ (The Politician's Wife)'' <small>(во продукција)</small>
 
== Награди ==
'''[[Оскар]]'''
* 2006: номинирана за „Најдобра актерка во главна улога“ -- ''Трансамерика''
 
'''[[Златен глобус]]'''
* 2000: номинирана за „Најдобра актерка во телевизиски серии“ -- ''„Спортска вечер“ (Sports Night)''
* 2005: номинирана за „Најдобра актерка во телевизиски серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2006: номинирана за „Најдобра актерка во телевизиски серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2006: '''освоила''', за „Најдобра актерка во филм (драма)“ -- ''Трансамерика''
* 2007: номинирана за „Најдобра актерка во телевизиски серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
 
'''[[Еми]]'''
* 2007: номинирана за „Најдобра актерка во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2005: '''освоила''', за „Најдобра актерка во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
 
'''Screen Actors Guild Awards'''
* 2000: номинирана за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''Спортска вечер''
* 2005: '''освоила''', за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2006: номинирана за „Најдобра актерка во главна улога“ -- ''Трансамерика''
* 2006: '''освоила''', за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2006: '''освоила''', за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2007: номинирана за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
* 2007: номинирана за „Најдобро одиграна улога во комични серии“ -- ''[[Очајни домаќинки]]''
 
 
[[Категорија:Американски глумци]]
153

уредувања