Разлика помеѓу преработките на „Тирозин“

Додадени 173 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Дополнување : Преглед и Метаболизам)
| Autoignition = }}
}}
'''Тирозинот''' (скратено '''Tyr''' или '''Y''' )е една од 22 [[амино киселина|амино киселини]] кои се вклучени во синтеза на протеините. Кодони се UAC и UAU. Тирозиннот е неесенцијална амино киселина чие име потекнува од грчкиот збор '',,Tyri"„Tyri“'' што значи сирење. Имено, за првпат тирозинот е откриен во протеинот [[казеин]] кој се наоѓа во сирењето од страна на германскиот хемичар Јустус Фон Либиг во 1846 година.
 
== Метаболизам ==
Тиразинот учествува како реактант за добивање норадреналин (нервотансмитер) во синапсите.
[[Image:Tyrosine metabolism.png|thumb|center|500px|[[Catecholamine]] [[hormone]]s produced from tyrosine metabolism.]]
 
7

уредувања