Разлика помеѓу преработките на „Хендрик Аверкамп“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Аверкамп еден од првите пејзажисти на холандската школа од XVII век. Во своето творештво ја претставува Холандија зиме. Неговите слики се весели и шаренолики, внимателно изработени пејзажи со луѓе. На многу од луѓето се прикажани како лизгаат по замрзнати езера.
 
Делата уживале голема популарност, а цртежите обоени со акварел ги продавал како готови слики, штокои потоа купувачите ги ставале во албуми. [[Кралска збирка|Кралската збирка]] во Лондон има извонреден репертоар одна неговите дела.
 
Починал во Кампен и е погребан во локалната црква [[Свети Никола]].