Разлика помеѓу преработките на „Хендрик Аверкамп“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:SCENEONICE.jpg|мини|Забава на мразот]]
[[Податотека:Hendrick Avercamp - Winter Landscape - WGA1082.jpg|мини|Зимска глетка на канал]]
'''Хендрик Аверкамп''' ([[хол.]] ''Hendrick Avercamp'', [[27 јануари]] [[1585]] - [[15 мај]] [[1634]])<ref>датум на [[крштевање]] и датум на [[погреб]]</ref> е сликар од [[Сликарство од „[[Холандското Златно доба|„Златното доба“ на холандската уметност]].
 
Роден е во [[Амстердам]] и учел сликарство кај [[Данска|данскиот]] доселеник [[Питер Исакс]] (1569–1625), а веројатно и кај [[Давид Винкбонс]]. Во 1608 се преселил во [[Кампен]] (покраина [[Оверејсел]]). Бидејќи бил [[немост|нем]], станал познат и како „немецот од Кампен" (''de Stomme van Kampen'').
 
== Надворешни врски ==
{{рвризница|Hendrick Avercamp}}
*[http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/avercamp/ Хенрдик Аверкамп] - WebMuseum {{en}}
*[http://www.museumsyndicate.com/artist.php?artist=187 Хенрдик Аверкамп] - Museum Syndicate {{en}}