Разлика помеѓу преработките на „Сечи докторе“

Одземени 30 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с ([r2.5.2] Бот Додава: sh:Nip/Tuck)
}}
 
'''Сечи докторе''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Nip/Tuck'') e [[САД|американска]] [[Драма|драмска серија]], создадена од Рајан Марфи, која во [[Македонија]] почна да се прикажува во [[септември]] [[2010]], на [[А1 Телевизија]]. Серијата е фокусирана на болницата за пластична хирургија „Мекнамара/Трој“, и го следи животот на двајцата главни протагонисти докторите Шон Мекнамар ([[Дилан Волш]]) и Кристијан Трој ([[Џулијан Макман]]), кои се најдобри другари уште од факултет. Во секоја епизода се прикажани козметички промени на еден или повеќе пациенти, како и проблемите во приватниот и професионалниот живот на главните протагонисти.
 
Во [[САД]] шоуто започнало со емитување во [[2003]] година, а шестата и последната сезона започнала на [[14 октомври]] [[2009]], а завршила на [[3 март]] [[2010]] со последната 100-та епизода од серијалот. Снимањето на првите 4 сезони се одвивало во [[Мајами]], но сепак кон крајот на четвртата сезона снимачките терени биле релоцирани во [[Лос Анџелес]] и многу нови личности се појавиле. Шоуто доби 45 номинации за награда, со тоа што зеде Златен Глобус и Еми награда.<ref>"The Internet Data Datatbase" http://www.imdb.com/title/tt0361217/</ref> Критиките и контроверзиите често доаѓаа за темите кои преовладуваат во шоуто како насилство, [[сексуалност]], употреба на [[дрога]] и [[Хирургија|хируршки процедури]]. Крајот на третата сезона стана најгледаниот програм во историјата на телевизијата FX. Создавачот на шоуто Рајан Марфи вели дека 90% медицинските случаи кои се прикажани во шоуто се базирани на факти.<ref>[http://www.ew.com/ew/report/0,6115,1102552_3||233618|1_0_,00.html Entertainment Weekly]</ref>