Разлика помеѓу преработките на „Мансиски јазик“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: pms:Lenga Mansi)
с
|семејствобоја=Uralic
|сем1=[[уралски јазици|уралски]]
|сем2=[[фино-угричкиугрофински јазици|фино-угричкиугрофински]]
|сем3=[[угрички јазици|угрички]]
|азбука=[[Мансиска азбука]]
'''Мансискиот јазик''' е јазикот на народот [[манси]]. Јазикот се зборува во Русија околу Об реката. Според пописот во 1990 година јазикот го зборувале околу 3 184 луѓе.
 
Мансискиот јазик спаѓа во групата на [[фино-угричкиугрофински јазици]]. Јазикот е поделен на четири главни дијалекти и тоа: источен, западен, северен и јужен дијалект. Јужниот и западниот дијалект се веќе на жалост исчезнати. Карактеристика за јазикот е тоа што има фиксен распоред на зборовите во реченица и користи [[мансиска азбука]] базирана на [[кирилица]].