Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Одземени 162 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 79.125.129.184 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot
с (Отстрането уредувањето на 79.125.129.184 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
Таа е единствената голема река во Европа, која тече во насока од запад на исток. Извира од планината [[Шварцвалд]] (со надморска височина на изворите 1078 метра) во Германија, кадешто две помали реки, Бригах и Брег, се сливаат во селото Донавешинген и оттаму реката се нарекува Дунав. Од тоа место таа тече на југоисток во продолжение на 2859 км, вливајќи се преку делта (која се граничи со Украина) во [[Црно Море]] на романска територија.
 
Поминува низ многу земји од средна и источна Европа: [[Германија]], [[Австрија]], [[Словачка]], [[Унгарија]], [[Хрватска]], [[Србија]], [[Бугарија]], [[Романија]], [[Молдавија]] и [[Украина]] и [Македонија].
Минува низ повеќе главни градови и тоа:[[Берлин]], [[Виена]], [[Братислава]], [[Будимпешта]], [[Загреб]], [[Белград]], [[Софија]], [[Букурешт]], [[Кишинев]] и [[Киев]]и[Скопје].Како може Дунав да тече у Загреб и Софија да ви ебам мајката у пичка!!!!
 
При вливот во Црно Море таа се разделува на три ракава – Килиски, Сулински и Георгиевски. Најсеверниот – Килискиот ракав, служи за граница на Романија и Украина. Средниот ракав – Сулинскиот, е најполноводниот и најдлабокиот.
60

уредувања