Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Додадени 36 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ia:Fluvio Danubio)
Таа е единствената голема река во Европа, која тече во насока од запад на исток. Извира од планината [[Шварцвалд]] (со надморска височина на изворите 1078 метра) во Германија, кадешто две помали реки, Бригах и Брег, се сливаат во селото Донавешинген и оттаму реката се нарекува Дунав. Од тоа место таа тече на југоисток во продолжение на 2859 км, вливајќи се преку делта (која се граничи со Украина) во [[Црно Море]] на романска територија.
 
Поминува низ многу земји од средна и источна Европа: [[Германија]], [[Австрија]], [[Словачка]], [[Унгарија]], [[Хрватска]], [[Србија]], [[Бугарија]], [[Романија]], [[Молдавија]] и [[Украина]] и [Македонија].
Минува низ повеќе главни градови и тоа:[[Берлин]], [[Виена]], [[Братислава]], [[Будимпешта]], [[Загреб]], [[Белград]], [[Софија]], [[Букурешт]], [[Кишинев]] и [[Киев]]и[Скопје].
 
При вливот во Црно Море таа се разделува на три ракава – Килиски, Сулински и Георгиевски. Најсеверниот – Килискиот ракав, служи за граница на Романија и Украина. Средниот ракав – Сулинскиот, е најполноводниот и најдлабокиот.
Анонимен корисник