Разлика помеѓу преработките на „Драган Богдановски“

нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за личност
[[Податотека:DB-Portret.jpg|thumb|Портрет на Драган Богдановски]]
| име = Драган Богдановски
| портрет = DB-Portret.jpg
| px =
| опис =
| родено-име =
| роден-дата = 18 септември 1929
| роден-место = [[Клечовце]], [[Кумановско]]
| починал-дата = 31 мај 1998
| починал-место =
| починал-причина =
| националност = [[Македонец]]
| наставка =
| познат = основање на [[ВМРО-ДПМНЕ]] и македонски патриотски организации во странство
| занимање = [[политичар]] и борец за правата на Македонците
| сопружник =
| родители =
| деца =
}}
 
'''Драган Богдановски''' (с. [[Клечовце]], [[Кумановско]], [[18 септември]] [[1929]] - Федериција, [[Данска]], [[31 мај]] [[1998]]) бил еден од најпознатите македонски политички емигранти по [[1945]] година и еден од основачите на [[ВМРО ДПМНЕ]]. Богдановски 30 години бил во челните редови на патриотски настроената македонска емиграција.
 
188

уредувања