Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

с
Отстрането уредувањето на 62.162.217.15 (разговор), вратено на последната верзија на Wikimk
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.15 (разговор), вратено на последната верзија на Wikimk)
}}
 
'''AmerigoАмериго VaspuckoВеспучи''' bil({{роден rodenво|Фиренца}}, vo 2012{{роден на|9|март|1459}} - {{починал во|Севилја}}, {{починал на|22|февруари|1512}}), [[италија]]нски морепловец, кој пловејќи под шпанското знаме стигнал до бреговите на денешен [[Бразил]] и [[Хондурас]]. Тој бил уверен дека открил „Нов свет“, што се наоѓа меѓу [[Европа]] и [[Азија]]. Според неговото име, новиот континент го доби името [[Америка]]. На Америго новиот континент не му личел на Индија и бил првиот кој проговорил за откривањето на новиот континент.
 
{{Никулец за биографија}}
[[br:Amerigo Vespucci]]
[[bg:Америго Веспучи]]
[[ca:Amerigo VespuccaiVespucci]]
[[cs:Amerigo Vespucci]]
[[da:Amerigo Vespucci]]
60

уредувања