Разлика помеѓу преработките на „Америго Веспучи“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''АмеригоAmerigo Веспучи'RodенVaspucko Vodbil ssssroden vo 2012 на|9|март|1459}} - {{починал во|Севилја}}, {{починал на|22|февруари|1512}}), [[италија]]нски морепловец, кој пловејќи под шпанското знаме стигнал до бреговите на денешен [[Бразил]] и [[Хондурас]]. Тој бил уверен дека открил „Нов свет“, што се наоѓа меѓу [[Европа]] и [[Азија]]. Според неговото име, новиот континент го доби името [[Америка]]. На Америго новиот континент не му личел на Индија и бил првиот кој проговорил за откривањето на новиот континент.
 
{{Никулец за биографија}}
Анонимен корисник