Разлика помеѓу преработките на „Малев“

Додадени 149 бајти ,  пред 8 години
префлување на некои зборови во минато време
с (r2.7.2+) (Робот: Додава tr:Malév Hungarian Airlines)
(префлување на некои зборови во минато време)
}}
[[Податотека:Malev Lurdy haz Budapest 2010-03-14 IMG 0440-1000.jpg|thumb|Malév head office]]
'''Малев''' ({{lang-hu|Magyar Légiközlekedési Vállalat}}) ебеше национален авиопревозник на [[Унгарија]] и авиокомпанијата е базирана на аеродромот во [[Будимпешта]]. ЛетаЛеташе на 50 дестинации низ 34 земји ширум светот. Малев е член на алијансата [[Oneworld]] од април 2007 година.
 
== Историја ==
Компанијата официјално е основана на 29 Март, 1946 година, кога Унгарско - Советска компанија за цивилно воздухопловство беше формирана. Флотата во тоа време броеше 2 авиона, Li-2 и Po-2. За време на комунистичкиот режим во Унгарија, флотата на Малев се состоеше главно од авиони од советско потекло, од типот Туполев, со кој сообраќаше на дестинации во Европа и Блискиот Исток. Некаде при крајот на комунистичкиот режим, Малев во својата флота додаде авион од типот Боинг 737-200. Моментално флотата на Малев брои вкупно 18 авиони од типот Боинг 737, еден авион од типот Боинг 767, како и неколку авиони од типот Фокер 70 и Бомбардиер CRJ 200. На 12 Јули, 2007 година, [[Лојд Пакстон]] беше назначен за извршен директор на авиокомпанијата. Пакстон беше во бордот на директори на British Airways цели 35 години. На 14 Септември, 2007 година, [[Лојд Пакстон]] даде отказ на работното место, при што, за негов заменик беше назначен Петер Леонов. Со работа престанува на 3. февруари 2012 година кога е прогласен банкрот.
 
== Дестинации ==
Погледни опширно, [[Дестинации на Малев]].
 
Авиокомпанијата главно леталеташе на дестинации низ [[Европа]], но исто така оперираоперираше и на некои дестинации до [[Северна Америка]] и [[Азија]].
На 29 Октомври, 2007 година, Малев објави дека ги прекинува северно Американските дестинации за време на зимскиот период, со главна причина дека сообраќајот за време на зимскиот перидпериод е драстично намален, и со тоа придонесува загуба за авиокомпанијата.
 
== Флота ==
Анонимен корисник