Круша (планина): Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Круша Планина''', или ''Круша'' (на грчкики: Κρούσια όρη, Крусија ори или Δύσωρο, Дисор...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Круша Планина''', или ''Круша'' (на грчкики[[грчки]]: Κρούσια όρη, Крусија ори или Δύσωρο, Дисоро) е ниска планина во [[Грција]], во областа [[Егејска Македонија]] <ref>[http://www.airphotos.gr/photo/383.jpg]</ref>.
Планината е разположена во централниот дел на Егейска[[Егејска МакедонияМакедонија]] и низ неа минаваминува границата меѓу демтадемата [[Кукуш]] (на запад), демата [[Синтика]] (на североисток) и дем [[Долна Џумаја]] на исток. Највисокиот врв на Круша е 860 метра.
 
== ИзвориНаводи ==
{{наводи}}
<references />
 
[[Категорија:Планини во Грција]]