Разлика помеѓу преработките на „Синајска Гора“

Додадени 40 бајти ,  пред 8 години
file
с (r2.7.1) (Бот Додава: bg:Синай (планина))
(file)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Katharinenkloster Sinai BW 2.jpg|мини|лево|200|Синајска Гора]]
[[File:Jabal-musa-location.png|thumb|]]
'''Синајска Гора''' или Мојсијева Гора, е [[планина]], која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот Полуостров со висина од 2285 м. Позната е во [[јудаизам|јудаизмот]], [[христијанство|христијанството]] и [[ислам|исламот]]. Оваа планина е позната по местото каде [[Мојсеј]] ги примил [[Десет Божји заповеди|Десетте Божји заповеди]].
 
Анонимен корисник