Разлика помеѓу преработките на „Луго“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (gl:Lugo)
|footnotes =
}}
'''Луго''' ([[Галицискигалициски јазик|Галицискигалициски]]: ''Lugo'') е град којшто се наоѓа во северозападна [[Шпанија]], административен центар на [[Луго (провинција)|провинцијата Луго]], во автономната област [[Галиција]]. Луго е четвртиот најголем град во Галиција. Градот бил престолнина на Галиција за да се премести во средниот век во [[Сантијаго де Компостела]].
 
Луго има површина од 329,78 km² и население од 97.635 (според пописот од 2010 година). За прв пат во шпаско време градот се споменува во [[1 век п.н.е.]] [[УНЕСКО]] во 1985 година, стариот дел од градот го вклулчил во списокот на светско наследство.