Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Додадени 52 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: da:Mario Lanza)
}}
 
'''Марио Ланца''' ([[итал.италијански јазик|италијански]]: ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) ебил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот „[[Големиот Карузо]]“ (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
 
== Оперска кариера ==