Разлика помеѓу преработките на „Зимзелено растение“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Покрај ова, осебен случај е африканското [[голосеменици|голосемено]] растение [[велвичија]]. Ова растение има само два листа што постојано растат додека е живо растението, но постепено се абат на врвовите. Во овој случај едно исто лисно [[ткиво (биологија)|ткиво]] трае 20–40 години.
 
Трајноста на листовите кај зимзелените растенија се движи од неколку месеци (постојано растат нови како што паѓаат старите листови) до неколку децении (над 30 години кај [[долговечен бор|долговечниот бор]]).<ref>Ewers, F. W. & Schmid, R. (1981). Longevity of needle fascicles of ''Pinus longaeva'' (Bristlecone Pine) and other North American pines. ''Oecologia'' 51: 107–115</ref>).
 
==Причини за зимзеленоста и листопадноста==