Ричард Фајнман: Разлика помеѓу преработките

Додадени 80 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: ga:Richard Feynman)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Слика десно-горе|Link=Нобелова награда|Text=Нобелов лауреат|Image=Nobel prize medal.svg|Width=25}}
[[File:Richard Feynman - Fermilab.jpg|thumb|220px|Ричард Фајнман]]
'''Ричард Филипс Фајнман''' ([[англиски]]: ''Richard Phillips Feynman'') бил еден од најголемите Американски [[физичар]]и на [[20 век]], познат како најголемиот ум по [[Ајнштајн]]. Познат е по неговата лекција, во [[1959]], на темата [[Нанотехнологија]] "Има доволно простор на дното" (''There's Plenty of Room at the Bottom''). Фајнман напишал 3-томно издание на "Лекции по физика", универзитетски курс, кој се користи и денес. Проширувал значајна теорија на квантната електродинамика за што во [[1965]] ја добил, заедно со [[Џулијан Швингер]] и [[Шиничиро Томонага]], нобеловата награда за физика. Креирал дијаграми за интеракциите на елементарни честички кои го носат неговото име и имаат огромна практична примена. Помагал во развојот на нуклеарната бомба со учеството во тајниот [[проект Менхетен]] во лабораторија во [[Лос Аламос]] во [[Њу Мексико]]. Учествувал во дешифрирањето на [[Мајанско писмо|хиероглифско писмо]] на [[Маите]] и во разјаснувањето на причините за несреќата на спејс-шатлот [[Чаленџер]], во [[1986]]. Имал сјаен ум, љубопитен темперамент и поседувал остроумие. Познат е исто така по своите книги "Вие наверно се шегувате, господинн Фајнман" и "Што се грижете што мислат другите?".
 
2

уредувања