Рап: Разлика помеѓу преработките

Одземени 32 бајти ,  пред 10 години
Откажано уредување 2206572 од (62.162.219.207 | Разговор)
с (Бот Брише: hu:Rap (deleted))
(Откажано уредување 2206572 од (62.162.219.207 | Разговор))
Попознати комерцијални рап групи/артисти се [[Врчак]], [[Тони Зен]], [[Слаткар]], [[DNK]]..
 
Поимот РАП доаѓа како кратенка од Rhythm And Poetry (Ритам и ПокгѕиуѕфкхуфјххгфезијаПоезија). Како што кажува самата кратенка, оваа музика се состои од две клучни работи, поезија која се искажува врз ритам. Уште пред да ја добие својата светска експанзија, оваа култура почна да се развива и кај нас, на почетокот изразена преку застрашувачки мал број артисти, но денес самата Хип Хоп култура (чии начела се најдобро опишани преку овој музички правец) ја доживува својата врвна популарност. Сепак, може да се заклучи дека прилично голем број на луѓе во Македонија, ја прифатиле само модната линија на оваа култура, не знаејќи ја всушност вистинската слика за животот која таа ја носи, како и нејзините принципи и квалитети.Исто така рапот е многу убава музика и пријатна за слушање.