Медицина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 155 бајти ,  пред 11 година
промени во воведот
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: ku:Bijîşkî)
(промени во воведот)
[[Податотека:Asklepios.3.jpg|десно|thumb|Стапот на Ескулап, со својата единствена змија, е старогрчкиот симбол асоциран со медицина. Повеќе организации, меѓу кои и [[Светска здравствена организација|Светската здравствена организација]], го прикажуваат стапот на Ескулап на нивните логоа или амблеми.]]
'''Медицина''' е праксатанаука наи одржувањепракса иза реставрацијаодржување на [[човек|човековото]] [[здравје]]то прекуи [[медицинскоза истражување|проучување]], [[превенција, дијагноза]] и третман на [[медицинска историја|пациенти]] со цел да се избегне нивната [[смрт]], што еболести и најголемата грижаповреди на дисциплинаталуѓе. Традиционално е сметана и за [[уметност]] и за [[наука]]: терминот потекнува од [[латински јазик|латинските]] зборови ''ars medicina'' со значење ''уметноста на лечењето''.<ref>EtymologyЕтимологија: од [[Latinлатински languageјазик|Latinлатински]]: ''medicina,'', fromод ''[[ars]] medicina'' "the medical„медицинската artуметност“," fromод ''medicus'' "physician— „лекар“."(Извор: [http://www.etymonline.com/index.php?term=medicine Etym.Online] {{en}})</ref><ref>[http://www.etymonline.com/index.php?term=medicine Online Etymology Dictionary] {{en}}</ref> Во пошироката смисла на зборот медицина, покрај хуманата медицина, се вклучува и [[ветеринарна медицина|ветеринарната медицина]] како наука и пракса за одржување на здравјето на животни.
 
Cf. ''mederi'' "to heal," etym. "know the best course for," from [[Proto-Indo-European language|PIE]] base *med- "to measure, limit. Cf. [[Greek language|Greek]] ''medos'' "counsel, plan," [[Avestan language|Avestan]] ''vi-mad'' "physician")</ref><ref>[http://www.etymonline.com/index.php?term=medicine Online Etymology Dictionary]</ref> Додека [[здравствена наука|здравствената наука]], [[биомедицина]]та, клиничката медицина, [[хирургија]]та и [[медицинско истражување|истражувањето]] заедно ги градат темелите на модерната медицина, успешниот однос личен однос меѓу практичарот на медицина и пациентот за олеснување на конкретното мачење, кое е резултат на [[болест]] и [[повреда]], продолжува да ја бара постојаната примена на човечки [[емоција|емоции]] и [[сочувство]].
Модерната медицина применува [[здравствена наука|здравстени науки]], [[биомедицинско истражување]] и [[медицинска технологија]] во своја полза со цел да се [[дијагноза|дијагностицираат]] и лекуваат болестите и повредите, преку лекови или [[хирургија]], но и со многубројни постапки како [[психотерапија]], [[јонизирачко зрачење]], употреба на [[протези]] и други.
 
== Историја ==