Разлика помеѓу преработките на „Западна Европа“

Додадени 568 бајти ,  пред 8 години
дополнување, обновување
(дополнување)
(дополнување, обновување)
Територијата на Западна Европа е поделена на седум држави, од кои: Велика Британија и Ирска се островски држави, Холандија, Белгија, Франција и Монако излегуваат на море, а само Луксембург е континетална држава. Поради блиската меѓусебна соработка, земјите Белгија, Холандија и Луксембург со заедничко име се нарекуваат Бенелуке.
 
{| class="wikitable"
|-
! Држава!! Главен град !! Површина кm² !! Население (ООН, 2009)
|-
| {{flag|БЕЛ}} || Брисел || 30 528 || 10 741 000
|-
| {{flag|ИРС}} || Даблин || 70 286 || 4 517 800
|-
| {{flag|ЛУК}} || Луксембург || 2 586 || 491 700
|-
| {{flag|МОН}} || Монако-Вил || 2 || 33 000
|-
| {{flag|ВБР}} || Лондон || 244 110 || 61 612 300
|-
| {{flag|ХОЛ}} || Амстердам|| 41 526 || 16 517 532
|-
| {{flag|ФРА}} || Париз || 543 965 || 65 073 482
|}
* {{flag|БЕЛ}}
* {{flag|ИРС}}
1.565

уредувања