Имхотеп: Разлика помеѓу преработките

Одземени 15 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: eu:Imhotep)
Нема опис на уредувањето
Во еден натпис од Горен Египет кој датира од птоломејскиот период, се зборува за седум годишен глад за времето на Имхотеп. Според овој натпис, на тогашниот фараон Џосер му се јавил на сон богот на [[Нил]]. Се смета дека Имхотеп го решил гладот. Заради ова постојат многу коментари за паралелноста на оваа приказна со онаа за Јосиф во [[Билбија]]та. <ref> Vandier, ''La Famine dans l Egypte ancienne''</ref>. Оваа паралела во последно време доведува некои алтернативни историчари до заклучок дека Јосиф е всушност самиот Имхотеп, и дека ова се должи на грешна хронологија заради поминатите илјадници години. <ref>Emmet Sweeney, ''The Genesis of Israel and Egypt'', London, 1997</ref>.
 
== Поврзано ==
 
== Видете исто така ==
{{commons|Imhotep}}
* [[Листа на египтолошки теми]]