Кримчачки јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 59 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.3) (Бот Додава: lt:Krymčiakų kalba)
Нема опис на уредувањето
 
'''Кримчакскиот јазик''' (кърымчах тыльы) е јазик што се зборува во Крим од народот кримчакци. Често јазикот се смета како дијалект на [[кримски татарски јазик]]. Исто така јазикот понекогаш се нарекува јудејски кримско-татарски јазик. Јазикот има многу зборови од хебрејско потекло и пред советската ера, јазикот се пишувал со [[хебрејска азбука]]. Денес јазикот се пишува со [[кирилица]].
 
 
 
 
{{алтајски-јазик-никулец}}
 
 
{{турски јазици}}
{{алтајски јазици}}
 
[[Категорија:Алтајски јазици]]
[[Категорија:Турски јазици]]