Разлика помеѓу преработките на „Вавилон“

Додадени 12 бајти ,  пред 9 години
с
+{{Link FA|fr}}
с (r2.5.1) (Бот Менува: kk:Бабыл)
с (+{{Link FA|fr}})
 
'''Вавилон''' (на вавилонски Babili, евр. Babel בבל) – е престолнината на [[Вавилонија]], еден еден од најважните антички градови, а се наоѓал блиску денешниот град [[Ал Хилаха]] во [[Ирак]]. Вавилон е грчката варијанта на акадското име Бабилу, е антички град во [[Месопотамија]] (модерен [[Ал Хилах]], [[Ирак]]). Тоа бил "светиот град на [[Вавилонија]] од рано доба, и седиштето на Неовавилонската Царство од [[612]] п.н.е.. Градот се наоѓал до реката [[Еуфрат]], на околу 90 км јужно од [[Багдад]] во денешен [[Ирак]] (провинција Babil). Рушевините од тој град биле откриени во почетокот на [[20 век]] (од Robert Koldewey и други).
 
 
== Име ==
 
== Историја ==
 
 
За прв пат името Вавилон се споменува во текот на 3000 година п.н.е.. Околу 2200 г. П.н.е. Вавилон бил известен и како храмско место. Во време на царувањето на големиот цар [[Хамурапи]] (1792-1750 г. пр. Хр.) градот добил голема улогa во стариот [[Ориент]]. Тој завладеел со цела [[Месопотамија]] и е познат пред се по Кодекс Хамурапи, еден од првите владетели кои се придржувал на закони. (Видете: Вавилонско право). Од тоа време наваму продолжил да биде главен град на Вавилонија, иако за време на 440-годишната доминација од Каситите (1595-1185), градот бил преименуван во Карандиунаш.
Прекрасните [[Семирамидини висечки градини]] се наоѓале таму. Тие се меѓу светските чуда на античкиот свет.
Исто така, во Вавилон се наоѓала и познатата [[Вавилонска кула]].
 
 
== Вавилон денес ==
Денес Вавилон е место со многу културни и значајни споменици од минатото и совршен спој на сегашноста. Во градот со високи порти и градини со леандри кои се спуштаат од стрмините височоини на ѕидините претставува ретко чудо. Значајна туристичка дестинација, обновена по жестоките судири на мелитантните групи и војските на третиот свет :).
 
 
шпвејќе: www.babilonija.com.mk
[[Категорија:Вавилон|*]]
[[Категорија:Древни градови|В]]
 
{{Link FA|fr}}
 
[[am:ባቢሎን]]
22

уредувања