Разлика помеѓу преработките на „Струјно коло“

Одземени 16 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: rue:Електрічный обвод)
с
[[Податотека:Ohm's Law with Voltage source.svg|мини|десно|Просто струјно коло со извор и отпорник.]]
[[Податотека:Circuit elements mk.svg|мини|десно|300п|Елементи на едно струјно коло. Прикажани се и [[логички порти|логичките порти]].]]
Затворена'''Струјно коло''' или '''струен круг''' е затворена електрична врска помеѓу [[електричен елемент|електрични елементи]] низ кои тече [[електрична струја]] се нарекува '''струјно коло''' или '''струен круг'''. Струјното коло во најмала мера мора да поседува барем еден извор на [[електромоторна сила]] (ЕМС) и [[проводник]] кој може да биде, во скоро сите случаеви и [[потрошувач]] ако поседува одредена [[електрична отпорност]].
Колото мора да биде затворено за да се создаде напон меѓу двата краја на изворот на ЕМС, со цел да се случи протек на електричните полнежи меѓу краевите на изворот на ЕМС низ проводникот.
 
Колото мора да биде затворено за да се создаде напон меѓу двата краја на изворот на ЕМС, со цел да се случи протек на електричните полнежи меѓу краевите на изворот на ЕМС низ проводникот.
 
{{Никулец од областа на електрониката}}
 
[[Категорија: Електрични кола|Електрични кола]]
[[Категорија: Електронско инженерство]]
[[Категорија: Електроинженерство]]
 
[[am:ኤሌክትሪክ ዑደት]]