Разлика помеѓу преработките на „Географија на Нов Зеланд“

'''Животна средина - тековни проблеми:'''
[[дефорестација]]; [[загадување на вода]]; [[ерозија]]; загрозени локални животни и растенија заради увезени видови.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[[es:Geografía de Nueva Zelanda]]
[[eu:Zeelanda Berriko geografia]]
[[fr:Géographie de la Nouvelle-Zélande]]
[[he:גאוגרפיה של ניו זילנד]]
[[pl:Nowa Zelandia (archipelag)]]
26

уредувања