Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

с
нема опис на уредувањето
с (категорија)
с
'''Александар Бујнов''' e([[1879]] бугарски- [[револуционер1924]],) роденe вобугарски 1879 година[[револуционер]].
 
Актер во [[СофиjаСофија]]. ПриврженикБеше приврзаник на [[Јане Сандански]]. Во [[1912]], заедно со [[Стоју Хаџиев]] е избран за пратеник на [[Народна федеративна партија |Народната федеративна партија]] во османскиотОтоманскиот парламент. Убиен е во [[1924]] каj село Добриниште, Разлог, [[Пиринска МакедониjаМакедонија]].
 
{{Никулец}}
6.248

уредувања