Луј де Лабурдоне: Разлика помеѓу преработките

с
[непроверена преработка][непроверена преработка]
[[Image:Louisdelabourdonnais.jpg|thumb|right|Луј де ла Бурдоне]]
'''Луј де ла Бурдоне''' ([[француски]]: ''Louis Charles Mahé de Labourdonnais'') беше роден во [[Реунион]], [[1797]] - [[1840]], каде што татко му бил гувернер. По неговото преселување во [[Франција]], тогашната светска сила во шахот, се запозна со играта на околу 17 годишна возраст. Многу брзо прогресира така што на 23 годишна возраст бил ценет како првак се` до неговата рана смрт. Тој очигледно бил заљубен во [[шах]]от бидејќи за време на неговите турнаменти, исто такал играл посебни игри за мали добивки.
 
35

уредувања