Разлика помеѓу преработките на „Шпантеков“

Додаден 21 бајт ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Шпантеков''' ([[герм.]] ''Spantekow'') е село во реонот [[Источна Западна Померанија]], во сојузната покраина [[Мекленбург-Западна Померанија]], [[Германија]].
 
==Личности==
Ова е родно место на [[граматика|граматичарот]] и [[филологија|филолог]] [[Јохан Кристоф Аделунг]].