Знаме на Гренада: Разлика помеѓу преработките

Додадени 678 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox National flag
[[Податотека:Flag of Grenada.svg|thumb|десно|Знаме на Гренада]]
| Name =
| Article = Гренада
| Type =
| Image = Flag of Grenada.svg
| Nickname =
| Morenicks =
| Use = 111000
| Symbol = национален симбол на Гренада
| Proportion = 3:5
| Adoption = [[7 февруари]] [[1974]]
| Design = Црвено знаме со правоаголник во централниот дел, кој е поделен на четири дела во зелена и жолта боја. Во средината има црвен диск со златна ѕвезда, а на зелениот триаголник цвет. На црвената основа има по три жолти ѕвезди во горниот и долниот дел.
| Designer = Антони Џорџ
}}
 
[[Податотека:Flag of Grenada 1967.svg|thumb|десно|Знаме на Гренада 1967-1974]]