Ъ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 14 години
с
Бѣлградъ...
с (Бот Додаје: de:Ъ)
с (Бѣлградъ...)
Во бугарскиот јазик го означува звукот (/ə/).
Во рускиот јазик не го означува звукот, тврдиот знак се стави меѓу согласката и јотована самогласката (я,ю,е,ё) и означува да предходната согласката не е палатизирана.
:Например: ''Адъютант'' (Адјутант), ''Съезд'' (Сјезд).
 
Пред реформите на рускиот јазик во [[1918]], и бугарскиот во [[1946]], тврдиот знак се ставил во крајот на словото, ако таму била согласка. Например: ''банкъ'', Белградъ''Бѣлградъ'', ''миръ'' и т.н.
 
{{writingsystem-stub}}
620

уредувања