Љубомир Јанев: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Љубомир Јанев''' (роден на [[24 Декемвридекември]] [[1962]] година во [[Кочани]]) е Градоначалник на [[Општина Кочани]].
 
Основното и средното образование ги завршува во родниот град. Основното образование го завршува во училиштето „Раде Кратовче“, а средното во Гимназијата со економски паралелки „Љупчо Сантов“. Во октомври 1982 година се запишува на Градежен факултет во [[Скопје]] кој што го завршува и се стекнува со Диплома за Градежен инженер. Првото вработување, по завршувањето на факултетот, му е во Градежното претпријатие „Бетон“ во Кочани во 1989 година, на местото инженер на објект. Постепено напредувајќи во кариерата, од местото инженер на објект, во 1996 година доаѓа на местото технички директор на „Бетон“, до 1998 година кога станува и Генерален директор на „Бетон“ во Кочани.