Разлика помеѓу преработките на „Концентрационен логор“

с
Откажано уредување 231488 (автор: 62.162.78.148 | Разговор)
с (Откажано уредување 231488 (автор: 62.162.78.148 | Разговор))
Изразот концентрационен логор до појавата на [[нацизам|нацизмот]] имал значење на (само) релоцирање и преселување на голема група луѓе на едно место. Но нацистичките логори се [[синоним]] за масовни убиства, гладување, прислина работа, [[геноцид]] и др. Овие логори се познати како логори на смртта.
Денес изразот концентрационен логор има безмалку исто значење како и логор на смртта.
 
SIEG HEIL!
{{никулец}}