Разлика помеѓу преработките на „Концентрационен логор“

нема опис на уредувањето
(Нова страница: thumb|[[Аушвиц]] Првите знаци на масовно присилно преселување на народи ...)
 
Изразот концентрационен логор до појавата на [[нацизам|нацизмот]] имал значење на (само) релоцирање и преселување на голема група луѓе на едно место. Но нацистичките логори се [[синоним]] за масовни убиства, гладување, прислина работа, [[геноцид]] и др. Овие логори се познати како логори на смртта.
Денес изразот концентрационен логор има безмалку исто значење како и логор на смртта.
SIEG HEIL!
 
{{никулец}}
 
Анонимен корисник