Разлика помеѓу преработките на „Блек сабат“

Одземени 1.598 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Блек Сабат
 
'''Black Sabbath''' се англиски хеви метал бенд, формиран во Астон, Бирмингем во 1969 година од на Ози Озборн (вокал), Тони Ајоми (гитара), Geezer Butler (бас гитара), и Бил Ворд (тапани). Оттогаш бендот има искусено повеќе промени во составот, единствено Тони Ајоми остана постојан член на бендот низ годините. Вкупно 22 музичари некогаш биле членови на Black Sabbath. Првично формиран во 1968 година како хеви блуз рок бенд наречен Земја (Earth), а подоцнаво 1969 година преименуван во Блек сабат (Black Sabbath), бендот почна да спојува окултни и хорор-стихови со ниско наштимани гитари и достигна до повеќе платинумски плочи во 1970-тите. И покрај поврзаностa со окултни и хорор теми, Black Sabbath, исто така, напишаа песни кои се занимаваат со социјална нестабилност, политичка корупција, опасностите од злоупотреба на наркотици и често апокалиптични пророштва на ужасите од војната.
Блек сабат (Black Sabbath), како и Лед Цепелин (Led Zeppelin) и Дип П'рпл (Deep Purple), се често нарекувани пионери на хеви металот. Бендот помогна да се дефинира жанрот со албуми како четирикратниот платинумски албум Paranoid, издаен во 1970 година. На МTV (Ем Ти Ви) беа рангирани како "најголем метал бенд" на сите времиња, и се најдоја на второ место во VH1 е "100 најголеми изведувачи на хард рок" листа, зад Лед Цепелин. "Ролинг Стоун" ја претпостави групата како "хеви метал кралеви на 70-тите години. Тие имаат продадено над 15 милиони плочи само во Соединетите Американски Држави и повеќе од 70 милиони плочи низ целиот свет. [9] Black Sabbath беа примени во "Рокенрол салата на славните" во 2006 година , а беа вклучени во листата на 100 Најголеми изведувачи на сите времиња на Ролинг Стоун.
Поради прекумерената конзумација на дрога и алкохол, вокалистот Ози Озборн беше отпуштен од бендот во април 1979, после што започна многу успешна соло кариера, продавајќи повеќе од 55 милиони албуми. Тој беше заменат со поранешниот вокалист на Рејнбоу (Rainbow) Рони Џејмс Дио. После неколку албуми во соработка со вокалите и текстовите на Дио, Блек сабат претрпи повеќе промени во составот во текот на осумдесеттите и деведесеттите години од минатиот век кога членуваа вокалистите Јан Гилан, Глен Хјуз, Реј Гилан и Тони Мартин. Во 1992 Ајоми и Батлер повторно се соединија со Дио и тапанарот Вини Апајс и го снимија Обесчовечувач (Dehumanizer). Оригиналната постава со Ози Озборн повторно се обедини во 1997 година и издаде албум во живо, Повторно соединување.Поставата од 1979–1982 и 1991–1992 година со Ајоми, Батлер, Дио и Апајс се реформира во 2006 година под иметоРај и пекол (Heaven and Hell) и опстојуваа се до смртта на Дио на 16ти мај 2010 година.
 
 
Содржина
• 1 Историја
o 1.1Формирање и рани денови (1968–1969)
o 1.2 Блек сабат и Параноид (1970–1971)
o 1.3Господар на реалноста (Master of Reality) и 4то издание (Volume 4) (1971–1973)
o 1.4 Сабат крвав сабат (Sabbath Bloody Sabbath) and Саботажа (Sabotage) (1973–1976)
o 1.5 Техничка екстаза (Technical Ecstasy) and Никогаш не вели умри!(Never Say Die!) (1976–1979)
o 1.6 Рај и пекол (Heaven and Hell) and Толпата владее (Mob Rules) (1979–1982)
o 1.7 Повторно роден (Born Again) (1983–1984)
o 1.8 Пукнатина (Hiatus) and Седма Ѕвезда (Seventh Star) (1984–1986)
o 1.9 Вечен идол (The Eternal Idol), Обезглавен крст (Headless Cross) and Тир (TYR) (1986–1990)
o 1.10 Обесчовечувач (Dehumanizer) (1990–1992)
o 1.11 Намери на крстот (Cross Purposes) and Забрането (Forbidden) (1993–1996)
o 1.12 Повторното обединување на Озборн (Osbourne Reunion) (1997–2006)
o 1.13 Годините со Дио (The Dio Years) and Рај и пекол (Heaven & Hell) (2006–2010)
o 1.14 Повторно обединување (Reunion) (2010–present)
• 2 Музички стил
• 3 Наследство
o 3.1 Влијание и промена
• 4 Членови
• 5 Дискографија
• 6 Забелешки
• 7 Референци
• 8 Надворешни линкови
 
 
2

уредувања