Еразмо Ротердамски: Разлика помеѓу преработките

дополнување
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: ia:Desiderio Erasmo)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Holbein-erasmus.jpg|thumb|right|Еразмо Ротердамски]]
'''[[Еразмо Ротердамски]]''' ({{роден на|28|октомври|1466}} во {{роден во|Ротердам}} - {{починал на|12|јули|1536}} во {{починал во|Базел}}) бил истакнат [[Холандија|холандски]] [[хуманист]]. Вистинското име му е Герхард Герхардс. Бил ракоположен за свештеник, но живеел како самостоен учен човек.<ref>Историја - сеопфатен визуелен водич - Адам Харт-Дејвис, Скопје 2009</ref>
 
Поради големото влијание врз своите современиците наречен е ''крал на хуманистите''. Имал големо влијание на [[Германија|германската]] [[реформација]], а реформата на црквата ја замислувал како реформа на клерот и на црковните општини, а не како реформа на догмата.
 
Негово најпознато дело е „Пофалба на глупоста“, напишана во [[1509]] година. Во него ја критикува корупцијата во Црквата, залагајќи се за живот во кој човек ќе се раководи според постојните морални и религиозни начела. Делата на Еразмо биле меѓу првите печатени книги што имале голема читателска публика и секако придонеле за отворање на патот на [[протестанската реформација]].<ref>Историја - сеопфатен визуелен водич - Адам Харт-Дејвис, Скопје 2009</ref>
Негово најпознато дело е „Пофалба на лудоста“, напишана во [[1509]] година.
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Никулец за биографија}}
664

уредувања