Википедија:Уредувач: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
сНема опис на уредувањето
'''Уредувач''' на Википедија е член на корисничката група која ги има следниве можности:
 
*Автоматско [[Помош:Проверка на страница|означување на ревизии]] како проверени (''autoreview'')
*Означување на ревизии како [[Податотека:FlaggedRevs-2-1.svg|18x18п|link=|alt=]] проверени (''review'')
*Уредување на делумно заштитени страници (''autoconfirmed'')
 
Автоматски создадениот список на сите корисници со правото „оценувач“„уредувач“ на овој проект е <span class="plainlinks">'''[http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8B0:%D0%9BA1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1D0%82BE%D0%B0BA%D0%9D%D0%B0%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8&group=editor овде]'''</span>.
 
[[Категорија:Википедија:Википедијанци по статус на Википедија]]