Разлика помеѓу преработките на „Историја на Унгарија“

с
с (r2.7.1) (Бот Додава: az:Macarıstan tarixi)
== Османлиска власт ==
 
Со приближувањето на [[османлии|османлиит]]е кон унгарските територии, започнал периодот од околу 150 години војна помеѓу [[Османлиска империја|Османлиската империја]] и [[Унгарија]]. Унгарија загубила голем дел од својата територија во 1556 година. По [[Мохачка битка|Мохачката битка]] во [[1526]] година, дошол нов период за превласт. На едната страна биле [[Хабсбуршка династија|Хабсбуршката династија]] и [[Османлиска империја|Османлиската империја]]. На истокот владеел Јован Запола, а на запад Фердинанд I Хабсбуршки. Оваа ситуација довела до граганска војна, која најмногу ја искористила Османлиската империја, освојувајчи ја во [[1541]] година. По војната, Унгарија била поделена на три дела: [[Словачка]], [[Градиште]] и [[североисточна Унгарија]].
 
Во периодот од [[1604]] - [[1711]] година, избувнало унгарското и хрватското востание против Хасбуршката династија. Во исто време, во [[Централна Унгарија]] имало незадоволство од католизмот. Најпознатата побуна се случила во [[1671]] година, која била со крв задушена. Во [[1683]] година избила нова војна помегу Османлиите и Австрија, која траела до 1699 година. Тогаш, христијанските војски најпрвин го ослободиле Будим а потоа и останатиот дел од монаријата. Во 1718 година, Унгарија целосно била ослободена од [[османлии|османлиите]].
 
== Кралство Унгарија ==