Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Додадени 9 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: roa-tara:Danubie)
{{внимание}}
 
'''Дунав''' (гер. Donau, слов. Dunaj, унг. Duna, ром. Dunărea, срхрв. иDunav, хрвср. DunavДунав, укр. Дунай) e најдолгата река во [[Европска Унија|Европската Унија]] и втора најдолга [[Европа|европска]] [[река]] (после [[Волга]]).
 
Таа е единствената голема река во Европа, која тече во насока од запад на исток. Извира од планината [[Шварцвалд]] (со надморска височина на изворите 1078 метра) во Германија, кадешто две помали реки, Бригах и Брег, се сливаат во селото Донавешинген и оттаму реката се нарекува Дунав. Од тоа место таа тече на југоисток во продолжение на 2859 км, вливајќи се преку делта (која се граничи со Украина) во [[Црно Море]] на романска територија.
16

уредувања