Разлика помеѓу преработките на „Хисен Рамадани“

Додадени 115 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
'''Хисен Рамадани''' (''[[алб]].: Hisen Ramadani''; [[Пирок]], [[тетовско]], {{роден на|3|јануари|1933}} - {{починал на|4|јануари|2012}} во {{починал во|Скопје}}) ебил македонски политичар и политиколог.
 
 
== Биографија ==
 
Рамадани е роден во [[тетовско]]то село [[Пирок]] на [[3 јануари]] [[1933]] година. Дипломирал на Високата школа за политички науки во [[Белград]]. Бил учител, наставник, директор на основно училиште и просветен советник во Околискиот завод за школство во [[Тетово]], член на Околискиот комитет на [[СКМ]] во Тетово, член на Општинскиот комитет на СКМ и претседател на Општинскиот одбор на ССРНМ во селото [[Жеровјане]]. Подоцна бил член на ЦК на СКМ, раководител на Комисијата за идеолошко образование и член на Извршниот комитет на ЦК на СКМ, пратеник во [[Собранието на СРМ]] и на [[СФРЈ]], член на Универзитетскиот совет, член на Редакцискиот совет на веснокот „Комунист“ и секретар и потпретседател на Републичката конференција на ССРНМ, како и потпретседател на Извршниот совет на СРМ. По осамостојувањето на Македонија бил член на [[Партија на албанските интелектуалци|Партијата на албанските интелектуалци]] и во два мандата пратеник во [[Собранието на Македонија]]<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.sobranie.mk/?ItemID=4F15340D5CE2874BA29C956F52C8EE5B|title=Хисен Рамадани|publisher=Собрание на Република Македонија|language=македонски|accessdate=2009-11-01}}</ref>. Моментално живее во [[Скопје]].
 
Починал во Скопје на 4 јануари 2012 година.
 
== Наводи ==