Разлика помеѓу преработките на „Гавијал“

Додадени 42 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Додава: eu:Gabial)
с
 
== Распространетост ==
Го среќаваме на северниот дел од Индијскиот[[индиски подконтинентпотконтинент|индискиот потконтинент]], односно: [[Бутан]] (речиси изумрен), [[Бангладеш]] (близу до изумирање), [[Индија]] (присутен е во мал број, но популацијата се зголемува), [[Мјанмар]] (најверојатно изумрен), [[Непал]] (присутен и популацијата се зголемува) и [[Пакистан]] (речиси изумрен). Најчесто се среќава во речните системи на [[Индус]] (Пакистан), [[Брамапутра]] (Бангладеш, Бутан и североисточна Индија), [[Ганг]] (Бангладеш, Индија и Непал) и [[Маханди]] (Индија), како и во мал број во Каладан и Ајејарвади во Мјанмар. Во одредени региони, живеат на истите територии и со [[Мугер]] крокодилот (''Crocodylus palustris'') и со [[Морски крокодил|морскиот крокодил]] (''Crocodylus porosus'').
=== Живеалиште ===