Разлика помеѓу преработките на „Михајло Маневски“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
с
'''Михајло Маневски''', министер за правда, е роден на [[26 декември]] [[1937]] година во [[Башино]] село]], [[општина Велес]]. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје [[1960]] година. Во Јавното обвинителство на Република Македонија работи повеќе од 28 години.
 
Бил заменик околиски јавен обвинител во [[Штип]], јавен обвинител во Основното јавно обвинителство во [[Велес]], а од [[1966]] до [[1976]] година бил заменик на Окружниот јавен обвинител во [[Скопје]]. Од [[1976]] до [[1984]] година е заменик на јавниот обвинител на Република Македонија. Од 1984 до [[1986]] година бил претседател на Окружниот суд во Скопје. Во 1986 година е избран за член на Извршниот совет на Република Македонија и министер за правосудство и управа. Функцијата ја извршува до [[1991]] година. Од [[1994]] до [[2000]] година е советник во Владата, а во 2000 година е именуван за заменик на јавниот обвинител на Македонија.
1.398

уредувања