Разлика помеѓу преработките на „Катарска крстоносна војна“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Крстоносни војни}}
[[Слика:Pedro Berruguete - Saint Dominic Presiding over an Auto-da-fe (1475).jpg|мини|лево|200|Доминик ја претставува инквизицијата против катар]]
Катарска крстоносна војна ([[1209–1229]]) е 20-годишна воена операција, која започнала од страна на Римската католичка црква се со цел да се уништи ереста на катарите во [[Лангдок]]. Историската му важност се должи на неколку причини: насилието е доста големо дури по средновековните мерки; црквата предлага законска одобрена власт над освоените земји на благородниците од Северна [[Франција]] и кралот на [[Франција]], при што кон [[Франција]] се присоединуват реони, кои во тоа време имале блиски врски со [[Каталонија]].